همایش چگونگی تامین و اخذ حمایت‌های مالی در دو بخش ویژه صاحبان صنایع و جامعه دانشگاهی برگزار شد

همایش چگونگی تامین و اخذ حمایت‌های مالی در دو بخش ویژه صاحبان صنایع و جامعه دانشگاهی  به همت مرکز شتابدهی و نوآوری ترشیز مرکز آموزش عالی کاشمر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل مرکز آموزش عالی کاشمر رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر در این همایش که ویژه کارخانجات، هسته‎ها، واحدهای نوآور، فناور و شرکت‎ها  و جامعه دانشگاهی برگزار شد، طی سخنانی با اظهار تاسف از اینکه بسیاری از پژوهشگران و کارآفرینان از خدمات و حمایت‎هایی که صندوق پژوهش و فناوری خراسان رضوی دارد، بی‎اطلاعند؛ گفت: با توجه به اهمیت تامین مالی  در انجام هر فعالیتی به ویژه فعالیت در حوزه نوآوری و کسب و کارهای نوپا به منظور آشنایی کارخانجات، هسته‎ها، واحدهای نوآور، فناور و شرکت‎ها  و جامعه دانشگاهیبا این صندوق این همایش ترتیب یافت.

هادی معماریان خلیل آباد افزود: خوشبختانه مرکز نوآوری و شتابدهی ترشیز به عنوان زیرمجموعه مرکز آموزش عالی کاشمر گام‎های خوبی در راستای شناسایی افراد خلاق و نواور برداشته و برای رفع دغدغه های مالی این عزیزان‎  برای اخذ مجوز عاملیت صندوق پژوهش استان به مرکز براساس قولهای داده شده تلاش نموده است.

وی گفت: ما تلاش داریم افراد تاثیرگذار، موسسات و نهادهای مختلف شهرستان که در حوزه نوآوری، فناوری، خلاقیت و کارآفرینی فعالند بتوانند از  تسهیلات و حمایت‎ها ی صندوق پژوهش و نوآوری استان برخوردار شوند.

وی بیان کرد: فعالیت مرکز نوآوری و شتابدهی ترشیز تنها مختص مرکز آموزش عالی نیست، بلکه تمامی منطقه ترشیز شامل شهرستان‌های کاشمر، خلیل‎‌آباد و بردسکن، کوهسرخ می‎شوند و حتی مه‎ولات نیز مورد حمایت قرار می‌گیرد و می‏توانند از امکانات موجود آن بهره‎مند شوند.

معماریان گفت: مرکز آموزش عالی کاشمر حمایت از مرکز نوآوری و شتابدهی ترشیز را وظیفه و رسالت خود می‎داند، و از زیست بوم فناوری، نوآوری و کارآفرینی حمایت می‎کند.

***

باید نقطه آغاز استارتاپ‎ها و شرکت‎های نوآور، خلاق و هسته‌های فناور و مراکز رشد پژوهشگران دانشگاهی باشند

مدیر عامل صندوق پژوهش و فناوری خراسان رضوی در این  همایش طی سخنانی اظهار داشت: انتظار داریم عمده پژوهش و تحقیقات در کشور توسط دانشگاهیان انجام شود، همچنین باید نقطه آغاز استارتاپ‎ها و شرکت‎های نوآور، خلاق و هسته‌های فناور و مراکز رشد پژوهشگران دانشگاهی باشند.

حمیده رضوی در همایش چگونگی تامین و اخذ حمایت‌های مالی که در محل سالن همایش مسیح دانشوری مرکز آموزش عالی کاشمر برگزار شد؛ با اشاره به اینکه دانشگاه در مباحث علم و فناوری پرچمدار این حوزه محسوب می‌شود و نه تنها دانشگاه پرورش دهنده نیروی خلاق، پژوهشگر و مبتکر است بلکه از نظر امکانات زیرساختی در بردارنده امکانات پژوهشی و آزمایشگاهی‌ نیز است.

وی افزود: اگرچه در دوره‎ای به خاطر تشدید تحریم‌ها و یا افزایش نرخ ارز فشارهایی وارد شد اما خود این مسائل نیز برکاتی برای جامعه داشت و موجب شد در بسیاری از حوزه‎ها رشد بسیار چشمگیری داشته باشیم.

رضوی اظهارداشت: کسب و کارهای جدید باید کشف و با همت و اراده جوانان، فعالیت در این حوزه‎ها بیشتر شود، در واقع آخرین امید ملت ایران به این است که کسب و کارهای جدید و نوپا نتیجه دهد.

وی گفت: اگرچه سال‌هاست در حوزه‎های مختلف صنعت‎گران و تولیدکنندگان خدمات ارائه داده‎اند، اما هنوز عقب هستیم و به رشد و شکوفایی مطلوب نرسیده‌ایم چون در حوزه‎های دانشی، عرصه‌های فناوری، علوم بنیادی و کاربردی و در حوزه‌های جدید سرمایه‎گذاری لازم صورت نگرفته است.

مدیر عامل صندوق پژوهش و فناوری خراسان رضوی بیان کرد: در این راستا صندوق پژوهش و فناوری خراسان رضوی سعی می‎کند از نظر حمایتی و مالی تاجایی که ممکن است کمک‎های لازم را داشته باشد.

وی گفت: هرچند همه مشکلات با توجه به حوزه مالی رفع نمی‎شود و مشکلات دست و پاگیر بسیاری وجود دارد، اما مشکلات مالی یکی از دغدغه‌های اصلی افرادی است که طرح، ایده‎ و ابتکاری دارند و برای به ثمر رساندن آن‌ها نیازمند منابع هستند.

رضوی عنوان کرد: صندوق پژوهش و فناوری خراسان رضوی یک نهاد غیر دولتی است که بیش از 51 درصد سهام آن متعلق به نهادهای عمومی غیر دولتی، افراد حقیقی و شرکت‎های حقوقی غیر دولتی و 49 درصد سهام متعلق به بخش‎های دولتی است.

وی افزود: این صندوق از سال 87 تاسیس و سرمایه فعلی آن در خراسان رضوی بیش از هفت میلیارد تومان است و تلاش می‎شود این سرمایه تا پایان امسال به بیش از 12 میلیارد تومان افزایش یابد.

رضوی گفت: صندوق پژوهش و فناوری استان خراسان رضوی بعد از صندوق دانشگاه تهران و صنعتی شریف رتبه سوم کشور را داراست که تلاش می‎شود به رتبه برتر دست یابد.

وی اظهار کرد: از سال 87 تاکنون بالغ بر 60 میلیارد تومان به بیش ازهزار و600 طرح پژوهشی و خدماتی تسهیلات پرداخت شده، همچنین در سال 97 بالغ بر 14 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت گردیده است.

مدیر عامل صندوق پژوهش و فناوری خراسان رضوی ابراز امیدواری کرد؛ در منطقه ترشیز دفتر صندوق پژوهش و فناوری خراسان رضوی فعال شود.

رئیس مرکز نوآوری و شتابدهی ترشیز در این همایش طی سخنانی با اشاره به تلاش این مرکز برای برگزاری رویدادهایی که به شناسایی و معرفی صاحبان ایده های خلاق و افراد نوآور بینجامد گفت: مرکز نوآوری و شتابدهی ترشیز از سال 95 مجوز فعالیت خود را اخذ و زیر مجموعه مرکز آموزش عالی کاشمرقرار گرفت.

مجید عاقل اظهارداشت: هم اکنون درپی مساعدت معاونت عملی و فناوری ریاست جمهوری این مرکز با در اختيار گرفتن فضایی با زیربنایی بالغ بر 550 مترمربع و تجهیز آن در زمینه ارائه خدمات حمايتى و مشاوره ای، کمک به ايجاد و توسعه حرفه هاى جديدتوسط كارآفرينان در قالب واحدهاى نوپاى فعال صاحب ايده در حوزه فناوري هاى پيشرفته و اهداف اقتصادى مبتنى بر دانش و فناورى، زمینه حضور مؤثر و مستقل دانش آموختگان دانشگاه ها و ایده پردازان در صحنه توسعه اقتصادى و فناورانه در سطوح ملى و فراملى كشور را با حمایت سایر دستگاه ها فراهم نموده است.

دسته مطلب: