برگزاری کارگاه تخصصی حقوق زنان در خانواده به مناسبت روز جهانی منع خشونت علیه زنان

به همت مرکز آموزش عالی کاشمر انجام شد؛

برگزاری کارگاه تخصصی حقوق زنان در خانواده  به مناسبت روز جهانی منع خشونت علیه زنان

به همت مرکز آموزش عالی کاشمر، به مناسبت روز جهانی منع خشونت علیه زنان کارگاه تخصصی حقوق زنان در خانواده برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل مرکز آموزش عالی کاشمر در این کارگاه تخصصی دکتر احمد اکبری، مدرس دانشگاه، طی سخنانی با اشاره به اهمیت فراگیری مهارتهای زندگی برای اقشار مختلف جامعه به بیان اهمیت نقش زنان در جامعه پرداخت و گفت: از آنجایی که زن انسان تربیت می کند؛باید کرامت او حفظ شود.

وی با تاکید برانیکه همه به اندازه توان خود در برابر موضوع حفظ کرامت زنان مسئولیم گفت:  اگر کرامت زن از بین برود با هیچ معجزه ای نمی توان توقع سلامت جامعه را داشت زیرا یک زن آسیب دیده، خانواده ای آسیب دیده را مدیریت می کند  وجامعه نیز از آن این خانواده متاثر است.

وی با اشاره به اینکه همه دستگاهها باید نسبت به  پدیده اجتماعی رفع خشونت علیه زنان حساس باشند؛ اظهار داشت: با انسجام اجتماعی و همبستگی نسبت به این موضوع می توان توفیق جوامع را درسایه کرامت زنان مشاهده نمود.  

دکتراحمدی با بیان اینکه برخی اقدامات در این حوزه در حد شعار و حیطه شناختی جوامع است اما بخش عمده آن عملی و رفتاری است  و باید با انجام رفتارهای اصیل ،شان و کرامت زن افزایش یابد.

وی گفت: ما منکر تفاوتهای زن و مرد  نیسیتم امانمی توان  رفتارهای درجه دو را در برابر زنان پسندید زیرا زنان وقتی افراد اثر گذار باشند جامعه می تواند نسبت به توان آنها برنامه ریزی کند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه باید زنان در عرصه باشند و در سایه آگاهی و حضور قدرت گیرند و کرامت بینند؛ افزود: اگرچه خشونت علیه زنان مسئله ای جهانی است تاما باید بدانیم هررفتارخشونت آمیزی تبعاتی دارد لذا اگر می خواهیم فضای مناسبتهای انسانی تفاوت کند و زنان باور کنند در جامعه اثرگذار هستند باید کرامت آنها حفظ شود و خشونت از هرنوع  کلامی و جسمی و فیزیکی، روانی و هر رفتار سلطه گرایانه نسبت به زنان نکوهیده است.

دکتر احمدی با اشاره به نقش عوامل بیولوژیکی، محیطی و اجتماعی در بروز رفتارهای خشونت آمیز در جامعه تصریح کرد: فاز اول خشونت خانگی از عصبانیت شروع می شود و تداوم خشونت خشونت کلامی فیزیکی در روابط خانواده باعث استمرار بحران می شود اما این پرسش که چرا خشونت خانگی اتفاق می افتد همواره مطرح است اما باید گفت: خشونت توسط بچه ها و از طریق بزرگسالان به نسل بعدی منتقل می شود به طوریکه برخی جوامع سالها خشونت در درون آنها وجود دارد و فرد ناخودآگاه رفتارهایی را یادگرفته وخشونت را بروز می دهد

وی با تاکید براینکه خشونت خانگی مجاز نیست  وچنانچه فکری به حال آن نشود در جامعه  تثبیت شده و به عنوان جزئی از فرهنگ مردم شده است.

این استاد دانشگاه معتقد است؛ هرگاه عده ای در جامعه فکر کنند تفاوتی بین زن و مرد هست  و این تفاوت ها باعث برتری یکی بردیگری می شود؛ کار سخت می شود به ویژه آن که وفتی  افراد به لحاظ روحی و روانی کنترل نشوند شخصیت های ضد اجتماعی بستری برای خشونت خانگی فراهم می بینند.

وی با اشاره به اینکه ده سال طول می کشد یک فرد به این نتیجه برسد که باید  به یک روان شناس مراجعه کند و این زمان طولانی است؛ گفت: افرادی که بستر رفتارهای خشن را دارند در کنارمسائل روحی روانی ازجمله اعتیاد ،بیکاری و ... به خشونت علیه زنان دامن می زنند.

دکتر احمدی ابراز کرد : بی دانش خانواده ها  در همسر گزینی، ازدواج های زودهنگام و نابه جا ،عدم صمیمت در خانوداه ها  ،زورگویی و خودمحوری، عدم تمکین و دروغگویی و ازدوجهای اجباری، بی علاقه گی به همسرو ...  در بروز خشونت  در جامعه و به طور خاص علیه زنان موثر است.

به گفته او خشونت خانگی بیش از بیماریهایی مثل سرطان و تصادف سبب از بین رفتن سلامت زنان می شود به طوریکه  بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی هر 18 ثانیه یک زن مورد آزار قرار گرفته است  و 66 درصد زنان ایرانی در طول زندگی مشترک حداقل یک بار مورد خشونت قرار گرفته اند لذا نمی توان به سادگی از موضوع خشونت علیه زنان گذشت.

وی با تاکید براینکه برای جامعه ای عاری از خشونت باید جامعه پیشرفت کند، برای پیشرفت باید دموکراسی اتفاق افتد  و دموکراسی وقتی  اتفاق می افتد که فرهنگ توسعه یابد و فرهنگ  وقتی توسعه می یابد که  اخلاق درونی شود گفت: برای درونی شدن اخلاق هم قوانین و مقرارت و  هم آموزش و پرورش نقش خود را باید به خوبی ایفا کند تا خانواده بچه های خوبی تربیت کند و آموزش و پرورش فرزندان خوبی را تعلیم دهد .علاوه بر قوانین هم باید خوب باشد هرچند  ضمانت اجرای قوانین جامعه آگاه است . ما باید به سمتی برویم که  شهروندان فهیمی تربیت کنیم زیرا برای یک شهروند آگاه ، آزار همسر زجر آور است .

وی با بیان اینکه هرچه جامعه ناتوان تر باشد خشونت در خانه پنهان می شود؛ گفت: باید افراد را  با یاد داده مهارتهای زندگی توانمند کنیم زیرا در کنار افراد توانمند آسیب نمی بینیم .

دسته مطلب: